KONCERTY 2018

Koncert wprowadzi nas w wyjątkowy świat muzyki inspirowanej dziełami Krzysztofa Kieślowskiego. Niezapomniane melodie z jego słynnych filmów, takich jak: “Podwójne życie Weroniki”, “Dekalog” czy “Trzy kolory” skomponowane są przez Zbigniewa Preisnera. To właśnie one, w towarzystwie innych utworów muzyki filmowej, usłyszymy w wykonaniu Kamili Goik i Barbary Hortyńskiej. Koncert poprzedzi projekcja filmu Trzy kolory. Czerwony z muzyką Zbigniewa Preisnera!

 

Copyright DR-MK2

 

 

Barbara Hortyńska

Pianistka urodzona w Krakowie. 

Absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Laureatka wielu konkursów w tym Międzynarodowego Konkursu im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wielkopolskim. Wielokrotnie występowała jako solistka w Filharmonii Krakowskiej. Koncertuje również w kraju i za granicą. Obecnie związana z Prudnikiem, gdzie prowadzi autorską szkołę pianistyczną Piano Artis Studio oraz prowadzi Niezależną Szkołę Artystyczną Appasionata. Swoją działalnością promuje Grupę  Extreme Art – zrzeszające artystów z całego kraju i zagranicy. Dyrektor Festiwalu Kwitnących Azalii w Mosznej. Koncertuje solowo i kameralnie. Współpracuje z wieloma wybitnymi solistami oraz orkiestrami. Obecnie pracuje nad solową płytą promującą twórczość profesora Andrzeja Nikodemowicza, gdzie obok jego utworów znajdą się utwory kompozytorów polskich Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina. W lipcu tego roku planuje trasę koncertową w Stanach Zjednoczonych promującą twórczość polskich kompozytorów, m. in. twórców muzyki filmowej.

Kamila Goik

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W czerwcu 2018 roku zadebiutowała na deskach Opery Śląskiej partią Sandriny w operze „La finta giardiniera” W. A. Mozarta. W ramach projektów IPIUM Silesia Szkice do opery kreowała partię Papageny („Czarodziejski Flet” W. A. Mozarta), Despiny („Cosi fan tutte” W. A. Mozarta) oraz Hanny („Straszny Dwór” S. Moniuszki). Jej fascynacje muzyczne wykraczają jednakże daleko poza operę i muzykę kameralną. Obejmują one także różne gatunki muzyki współczesnej, m. in. muzykę programową i filmową.  Przykładem może być realizowana przez nią w ostatnim czasie rola narratora bajki muzycznej w koncercie pt. „Bajki dźwiękiem pisane, czyli leśne opowieści z cyklu Las, dwa, trzy” skomponowanej przez Adama Goika. Kamila Goik jest laureatką wielu konkursów w Polsce. Na prestiżowym XVIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnymim. I. Godina IUVENTUS CANTI we Vrablach zdobyła ona III nagrodę.

https://www.polskieradio.pl/362/7028?newsAdressLink=/362/7032/Artykul/2181528,Kamila-Nowak&instrumentInfo=%C5%9Bpiew&countryInfo= 

Sequenza III – Luciano Berio i inne utwory

Wieczór z muzyką Zbigniewa Preisnera będzie również doskonałą okazją do powrotu do osobistych wrażeń filmowych i refleksji nad rolą muzyki w filmie. Czy to właśnie muzyka decyduje o tym, że pamiętamy filmy dłużej i lepiej? Czy istnieje “przepis” na udane współgranie dźwięku i obrazu? W jaki sposób można interpretować muzykę filmową bez obrazu? Co zdecydowało o sukcesie artystycznym duo Kieślowski-Preisner? Na te i inne pytania odpowiedzą Artystki Wieczoru. Rozmowę z nimi dwujęzykowo poprowadzi filmoznawczyni i muzyk, dr Magdalena Tutka – Gwóźdź.