DOLINA CIENI, Jonas Matzow Gulbrandsen

prod. Norwegia 2017

Akcja filmu toczy się w małej norweskiej wiosce w regionie Vestlandet. Sześcioletni Aslak i jego matka Astrid doświadczają tragedii. Kobieta zmaga się z dramatem, którego chłopiec nie jest w stanie zrozumieć. Poszukując odpowiedzi na budzące się pytania Aslak odważa się wyruszyć w głąb ciemnego lasu w górach, przed czym przestrzegała go matka. Ale czy to, co widzimy na ekranie, dzieje się w wyobraźni chłopca, czy też w rzeczywistości?

Pokaz “Doliny cieni” odbył się we wrześniu 2017 roku na prestiżowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

 

 

Film otrzymał wyjątkowo pozytywne opinie krytyków międzynarodowych („Beautifully shot and scored, this deliberately paced mood piece should not be missed” – Seventh Row). W Filmmagasinet określony był jako “potpurri wszystkiego czego brakuje norweskiemu kinu”, zaś w recenzji Cinema jako “mocny debiut, liryczny w swoim malarskim wyrazie”. “Dolina cieni” to dramat detektywistyczny. Akcja rozgrywa się w realistycznym świecie z elementami baśni i skandynawskiego gotyku.

Reżyserem i współautorem scenariusza jest Jonas Matzow Gulbrandsen. Wszedł on na rynek norweskiego filmu zdobywając nagrodę Amanda za etiudę szkolną Darek. Jego drugi film, Everything Will Be OK, był również nominowany do Amandy i wygrał m.in. Nagrodę Krytyków na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Grimstad (Kortfilmfestivalen i Grimstad). Starszy brat reżysera, Marius Matzow Gulbrandsen, jest autorem zdjęć do filmu. Obaj ukończyli Szkołę Filmową w Łodzi, najlepszą w Polsce i jedną z najważniejszych w Europie uczelni filmowych. Szkoła ma swoje korzenie w kulturze wschodnioeuropejskiej, i kładzie nacisk na wizualność i strategie autorskie.

 

Muzyka skomponowana przez znanego z długotrwałej artystycznej współpracy z Krzysztofem Kieślowskim (Niebieski, Biały, Czerwony i in.), Zbigniewa Preisnera, podkreśla poetycką siłę kadrów filmowych nastrojowymi melodiami i brzmieniem. To niezwykłe wrażenie współtworzy wraz z Preisnerem australijska śpiewaczka Lisa Gerrard (najbardziej znana z udziału w filmach The Insider i Gladiator), której melancholijny głos usłyszymy w filmie.Odtwórcami ról głównych w filmie są: Adam Ekeli, Kathrine Fagerland i muzyk John Olav Nilsen. Producentem jest Alan R. Milligan z Film Farms AS z Østfold.

Źródło:

https://www.nfi.no/tildelinger/produksjon/spillefilm/skyggenes-dal         

https://p3.no/filmpolitiet/2017/10/skyggenes-dal