FANTASTYCZNI PRZEGRANI: INNY ŚWIAT, Arūnas Matelis

prod. Litwa, Włochy, Szwajcaria, Belgia, Łotwa, Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania 2018

Kolarze, którzy nigdy nie wygrywają, poświęcają własny sukces, marzenia, indywidualne cele, by wspierać kolegów z drużyny. Zawsze z tyłu, bez możliwości zwycięstwa, które mogłaby ich zmotywować. Dokumentalny film Arūnasa Matelisa skupia się na kolarzach, którzy podejmują to wyzwanie, ale rzadko doświadczają chwały bycia najlepszym. Nakręcony w ciągu siedmiu lat prestiżowego Giro d’Italia obraz opowiada o kolarstwie z perspektywy bohaterów drugiego planu. Svein, Daniele i Paulo upadają i powstają na nowo, by powrócić na wyścig.
Wypowiedź reżysera, 
Arūnasa Matelisa:

Kolarstwo oznacza dużo więcej dla mnie, niż sport, czy temat na film. To bardzo ważna część mojego życia. Marzyłem, aby zostać kolarzem i trenowałem, dopóki nie uległem poważnemu wypadkowi w szkolnych czasach. Wskutek tego musiałam porzucić kolarstwo i raczej pomyśleć o studiowaniu matematyki. Później wybrałem film, ale nigdy nie porzuciłem mojej pierwszej miłości, kolarstwa. W pewien sposób ten film jest próbą spełnienia snu, który prześladował mnie przez całe życie. 

Jest jak Odyseja, wraz z ekipą lekarzy i głównych bohaterów, jazda w klaustrofobicznie małym samochodzie, u boku zranionego cyklisty, dniami i nocami, jakby to była linia frontu na wojnie. Noce spędzone na masażach lub w szpitalu, gdzie Svein, Daniele i Paulo uchylają drzwi do świata ludzkiej siły, godności i samopoświęcenia, a także ułomności i najistotniejszych wartości, ich największych odkryć, zwycięstw i porażek.

 

Źródło: Studio Nominum / Deckert Distribution

http://www.kinopraha.pl/film/sztafeta-2018-fantastyczni-przegrani-inny-swiat