MULTIMEDIALNA WYSTAWA „PAMIĘĆ O ESPENIE”
Pamiętamy twórczość Espena Thorstensona
Espen Thorstenson (1940–2019), norweski reżyser filmowy, kształcił się pod kierunkiem prestiżowej francuskiej szkoły filmowej IDHEC, w Instytucie Współczesnej Kinematografii w Paryżu. W świecie kina zadebiutował jako asystent reżysera w filmie „Głód” (norw. „Sult”) Henninga Carlsena z 1966 roku, do którego muzykę skomponował Krzysztof Komeda.
Współtworzoną przez Espena i Komedę, duńsko-norwesko-szwedzką produkcję doceniono w Cannes (nagroda dla najlepszego aktora, sam film zyskał zaś nominację do Złotej Palmy w konkursie głównym). „To czarno-biały dramat oparty na kultowej w Danii powieści norweskiego noblisty Knuta Hamsuna. Historia opowiada o losach młodego pisarza pozbawionego środków do życia. Wszystko sprzysięga się przeciw niemu. Długotrwały głód powoduje, że jawa miesza mu się ze snem” (Magdalena Grzebałkowska, „Komeda. Osobiste życie jazzu”).
Thorstenson asystował także Pålowi Løkkebergowi w fimie „Liv” z 1967 roku. A jego debiut reżyserski przypadł na rok 1969 („Dager fra 1000 AP”). Espen nakręcił też wiele filmów krótkometrażowych. To właśnie w swoich krótkich formach rozwinął cichą, niemal liryczną narrację, która była unikatem na norweskiej scenie filmowej. Jeszcze w 2005 roku, jako producent i scenarzysta, zaangażowany był w realizację eksperymentalnego filmu krótkometrażowego jednej z najbardziej cenionych reżyserek norweskich Anji Breien, „Bez tytułu” („Uten tittel”), a w 2009 roku wyprodukował jej short dokumentalny „Jazydzi” (Jezidi).
Szczególną uwagę w twórczości filmowca przykuwają filmy dla dzieci: „Babcia i ośmioro dzieci w mieście” („Mormor og åtte ungene i byen”, 1977) oraz jego kontynuacja „Babcia i ośmioro dzieci w lesie” („Mormor og åtte ungene i skogen”, 1979). Produkcje, nacechowane niespiesznym biegiem i niemal edukacyjnym sznytem, wywołały debatę podczas festiwali filmowych w Haugesund.
Thorstenson poprzez swoje filmy mówił bowiem o sprawach ważnych społecznie. W 1991 roku reżyser zasłynął adresowaną do młodego widza fabułą „Bak sju hav”, która opowiada o pierwszym spotkaniu pakistańskiej rodziny imigrantów z Norwegią. W 2007 roku premierę miał natomiast dokument „Kniven i huset i byen” o walce jednego człowieka z władzą. To portret Svena Ekholta, mężczyzny o niezmierzonej sile woli, który walczył o uratowanie starej kamienicy –miejsca, w którym żył. Reżyser towarzyszył swojemu bohaterowi przez dziesięć lat, filmując jego niestrudzony sprzeciw wobec nieczystej gry biurokracji i polityki.
Espen Thorstenson był członkiem grupy filmowej Vampire Film (lata 70.), później podjął wieloletnią współpracę reżyserską z Aprilfilm AS. Przez krytyków opisywany jako filmowiec wyjątkowy. Zmarł 15 stycznia 2019 roku, w wieku 78 lat.
MULTIMEDIALNA WYSTAWA
Podczas spotkania w sali kinowej zaprezentowane zostaną materiały audiowizualne, także z prywatnego archiwum Espena Thorstensona. Uczestnicy będą mieli okazję poznać bliżej twórczość i sylwetkę artystyczną reżysera. Zapraszamy również do wspólnej dyskusji.
Wydarzenie odbędzie się we Fredrikstad kino 19 października o godz. 17.00.
Czas trwania: 30’