MONARCHA – PRACOWNIA DUCHOWEGO ROZWOJU

"Monarcha” - pracownia duchowego rozwoju łączy sztukę z rozwojem duchowym. Głównym celem procesów twórczych w ramach tego projektu jest przełamanie barier społeczno-kulturowych i stworzenie silnej, wspierającej się społeczności, opartej na przekonaniu o unikalnych walorach każdego człowieka, a jednocześnie poczuciu przynależności do harmonijnej wspólnoty. Zarówno twórcy, jak i odbiorcy wytworów kulturowych, które powstają w pracowni Monarcha uruchomią swoją kreatywność i wyruszą w podróż do samoakceptacji, lepszego zrozumienia samego siebie i innych.

W tym roku działania pracowni koncentrują się wokół KOBIET i tematu ich pozycji w społeczeństwie. Jak odpowiedzieć na dyskryminację i wyzwania związane z funkcjonowaniem w systemach, który odrzucają możliwości kreacji przez kobiety? Uczestniczki KRĘGU KOBIET poszukują odpowiedzi na te pytania, opierając się na zasadzie wzajemnego wsparcia i dzielenia się różnymi perspektywami, odkryciami i inspiracjami.

Wystawa (NIE)ZBĘDNA obrazuje powyższy proces transformacji przedstawiając metaforę przemiany kobiety od “Chłopki do Bogini”.

Symbol kręgu przywodzi także na myśl samo życie, rozpięte pomiędzy narodzinami a śmiercią. Naturalny cykl życia, w którym rodzimy się i umieramy powtarza się tak naprawdę każdego dnia, od wschodu do zachodu słońca. W tym właśnie cyklu rozwijamy się i rośniemy w siłę, to w jego rytmie tworzymy i przeżywamy naszą rzeczywistość. 

Kobieca siła to moc kreacji. Kobiety kreują bowiem nowe życie, a wspierając się wzajemnie w energii tworzenia mogą kreować niemal nieskończone światy. Jest to jednak moc, która, jeśli nie jest odpowiednio spożytkowana, może okazać się destrukcyjna. Narodziny nowego wiążą się także z bólem symbolizującym obumieranie starego. Wzajemne interakcje w kręgu kobiet pomagają jednak przejść ten proces tak łagodnie jak to tylko możliwe i zakończyć go wydaniem twórczego owocu.

Inspiracją do powstania wystawy (NIE)ZBĘDNA była książka Joanny Kuciel - Frydryszak p.t. Chłopki, opowieść o naszych babkach, jak również osobiste doświadczenia rodzinne twórczyń projektu, które dotykają także ważnych wątków historii swoich przodków i odczytują rolę kobiety w nowy sposób. Odwołują się także do doświadczeń kobiet - imigrantek w Norwegii.

Fotografka Walentyna Wasilewska z Vampiart photography, zafascynowana procesem odkrywania i eksponowania cielesnego i duchowego piękna kobiet, wraz z Moniką Feherpataky - artystką i arteterapeutką, zapraszają do wspólnego przeżycia tego procesu tej niezwykłej transformacji “od Chłopki do Bogini”, którego efekty będą uwiecznione na ręcznie malowanych fotografiach.

Kurator: dr Magdalena Tutka

Previous
Previous

Warsztaty

Next
Next

Archiwum