Wałęsa, Andrzej Wajda, Polen 2013
Zrealizowana przez wybitnego reżysera i zdobywcę Oscara Andrzeja Wajdę historia życia Lecha Wałęsy, legendarnego przywódcy „Solidarności”. Na tle społecznych i politycznych przemian, które doprowadziły do upadku komunizmu, twórca próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na pracy i rodzinie robotnika w charyzmatycznego przywódcę, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.
Zdobywca Oscara Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Akcja filmu rozpoczyna się w grudniu 1970 roku. Po narzuconych odgórnie przez partię podwyżkach dochodzi do wystąpień na Wybrzeżu. Wojsko otwiera ogień do robotników, po czym milicja zaczyna masowe aresztowania. Jednym z zatrzymanych jest Lech Wałęsa, elektryk pracujący w Stoczni Gdańskiej. Wkrótce sytuacja w kraju pozornie stabilizuje się, jednak kolejne łamanie obietnic przez partię powoduje, że Wałęsa coraz bardziej angażuje się w tworzenie wolnych związków zawodowych. Skutkuje to kolejnymi aresztowaniami i zwolnieniami z pracy. W sierpniu 1980 roku gdańscy stoczniowcy zaczynają strajk, na czele którego staje Wałęsa.
Jak stało się możliwym, by jeden człowiek potrafił tak bardzo zmienić współczesny świat? W filmie o Lechu Wałęsie pytanie to stawia Andrzej Wajda. Wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy reżyser próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności robotnika w charyzmatycznego przywódcę. Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności, co dało energię dla przemian przerastających ówczesną wyobraźnię.