MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM

„KOMEDA POWRACA”

Międzynarodowe seminarium „KOMEDA POWRACA” poświęcone jest pamięci wybitnego polskiego kompozytora jazzowego i filmowego Krzysztofa Komedy. Wydarzenie odbywa się w ramach Polske Filmdager, największego polskiego festiwalu sztuki w Norwegii.

Komeda fortepan v2.jpg

Krzysztof Komeda

(1931–1969)

 

Nazywano go „Chopinem współczesnego fortepianu”, często porównywano do Edvarda Griega. Komeda podziwiany był także za swój „słowiański feeling”. To jeden z nielicznych artystów z Europy Wschodniej, który w latach 60. zdołał przekroczyć „żelazną kurtynę”. Dotarł do Skandynawii (Norwegia, Szwecja, Dania) oraz Hollywood, gdzie występował zarówno jako pianista / kompozytor jazzowy, jak i tworzył muzykę filmową. Swoje najsłynniejsze utwory Komeda skomponował m.in. do filmów Romana Polańskiego.

Jak jego twórczość wpłynęła na kolejne pokolenia reżyserów, kompozytorów i muzyków w Polsce i Skandynawii? Jaki był „przepis” na międzynarodowy sukces w branży filmowej? W jaki sposób dziś Komeda może być inspiracją dla współczesnych twórców, zarówno filmów, jak i muzyki filmowej?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą goście seminarium, profesjonaliści, na co dzień związani ze światem filmu i muzyki. Wykłady wzbogacą pokazy filmowe oraz muzyka na żywo.

Wstęp na seminarium jest bezpłatny. 

Po wydarzeniu (godz. 20:00) odbędzie się biletowany koncert Leszka Możdżera i Adama Pierończyka.



Zobacz cały program Polske Filmdager we Fredrikstad i Oslo (12–24 października). Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów filmu i melomanów!

PROGRAM SEMINARIUM

„KOMEDA POWRACA”

 

13:30

Otwarcie drzwi

14.00

NOWA TWARZ KOMEDY – THE ENSEMBLE – uczniowie ze szkół Oppegård i Kontra kulturskole interpretują muzykę Komedy

14:15

POLSKO-SKANDYNAWSKIE POMOSTY W TWÓRCZOŚCI KRZYSZTOFA KOMEDY I ICH WSPÓŁCZESNE ZNACZENIE – dr Magdalena Tutka-Gwóźdź, Polske Filmdager we Fredrikstad i Oslo

14.45

JAZZ JAKO JĘZYK MUZYKI FILMOWEJ – dr Ewa Czachorowska-Zygor, ekspert muzyki filmowej, Akademia Muzyczna w Krakowie (Polska)

15:30

Przerwa

15.45

NOWA TWARZ KOMEDY – THE ENSEMBLE – uczniowie ze szkół Oppegård i Kontra kulturskole interpretują muzykę Komedy

16.00

O ZWIĄZKACH POLSKO-SKANDYNAWSKICH W JAZZIE, prof. Hans Weisethaunet, Uniwersytet w Oslo, Wydział Muzykologii

17.00

Przerwa

17:15

POKAZ FILMU „DWAJ LUDZIE Z SZAFĄ” (1958) R. Polańskiego z muzyką Komedy

17.30

MÓJ KUMPEL, KOMEDA – Tomasz Lach – pasierb K. Komedy opowiada o „Skandynawskiej przygodzie” Komedy i współczesnym odbiorze twórczości Komedy w krajach skandynawskich

18:15

Przerwa

18.30

KOMEDOWY „PRZEPIS” NA MUZYKĘ FILMOWĄ – Rozmowa z Håkonem Sandøyem, norweskim reżyserem z Oslo i Adamem Pierończykiem, saksofonistą jazzowym z Polski

19:15

ANTRAKT – mniej formalnie z gośćmi, czyli czas na rozmowę

O godzinie 20:00 odbędzie się wyjątkowy koncert jazzowy poświęcony pamięci Komedy. Uczestnicy seminarium, którzy zechcą uczestniczyć w koncercie, zostaną poproszeni o okazanie biletów przy wejściu.

We współpracy z:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo

Fritt ord

Szkoła Filmowa w Łodzi

Previous
Previous

Koncerty

Next
Next

Warsztaty